Adam Utíkal: Starosta Hrkal nemá odvahu jít mezi studenty

CHEB – Rozpad vládní městské koalice v Chebu, odvolání starosty a sestavení nového vedení města s podporou komunistů vyvolalo pozdvižení i mimo region a ne jen mezi obyvateli tohoto města na hranicích s Německem. Lze tvrdit, že i u tohoto rozpadu vedoucí koalice byli opět zástupci tamní buňky hnutí ANO, kteří destabilizovali situaci v Chebu za toto volební období již několikrát.

Naše redakce vám dnes přináší rozhovor s mladým studentem Adamem Utíkalem, který stojí spolu s dalšími lidmi za posledním pozitivním protestem na podporu odvolaného starosty Antonína Jalovce. Adamovi je 22 let a studuje marketingovou komunikaci na univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. A jak sám říká, kromě hudby, sportu nebo cestování je politika jeho velkým koníčkem.

Adame, jaký názor máte na proběhlou rošádu na chebské radnici?
Věřím, že se jednalo o dobře připravenou akci podporovanou lidmi z kraje, nicméně to dokazuje vyjádření odvolaného starosty Jalovce i zastupitele pana Jakla. Především mě velmi zklamala pozice ANO 2011, která v uplynulém volebním období podruhé destabilizovala koalici, tentokrát velmi nevybíravým způsobem.

Myslíte, že opravdu pravým důvodem odvolání exstarosty Jalovce byl špatně nastavený rozpočet města?
Rozhodně si nemyslím, že by pravým důvodem byl špatně připravený rozpočet. Naopak si myslím, že mělo ANO obavy z rostoucí popularity pana Jalovce a paní Lickové, tedy stran VPM a KpCh.

Byla to již několikátá koalice, která se na městě rozpadla. Proč v tomto volebním období má Cheb „štěstí“ na „nestabilní“ vládní městské koalice?
Nejedná se o náhody. Mám pocit, že ANO 2011 nutně požaduje, aby její zastupitelé byli ve vedení města. Bohužel „chebský model“ ukazuje, že ne vždy takové schopnosti zastupitelé mají.

Co říkáte na novou koalici podporovanou komunisty?
Otřesné. V 21. století velmi těžko pochopitelné.

Byla svolána akce na podporu Antonína Jalovce. Kdo ji pořádal a s jakým cílem?
Akci pořádali studenti z Chebu, nejen středních ale i vysokých škol. Cílem akce bylo ukázat novému vedení města, že si chebští občané přejí otevřenou radnici, férové jednání a především změnu ve vedení města.

Proč jste zvolili motiv zelených karet?
Celou akci jsme se snažili pojmout pozitivně, proto jsme nevolili červenou kartu pro nové vedení města, ale naopak zelenou pro to odvolané, zelená jako symbol možnosti posunutí se vpřed.

Panovala spokojenost nad hojnou účastí?
Očekávali jsme účast v řádech stovek občanů. Nicméně i přes velmi nevlídné počasí dorazila více než tisícovka. Takovou účast bereme jako jasný vzkaz, že spoluobčané vidí problém na zastupitelstvu stejně jako my.

Co si myslíte o nepříchodu starosty Hrkala a následném jeho vyjádření na webu města?
Jeho vyjádření je velmi nešťastné, spíše nepravdivé. Kromě jeho písemného vyjádření, tedy jednoho e-mailu, jsme se více nedozvěděli. Pan starosta neustále argumentuje diskuzí na sociálních sítích, nicméně zde jsem žádnou jeho reakci nezaznamenal. Především, jak může pan Hrkal vést město Cheb, když nemá odvahu vystoupit a obhájit své kroky na akci pořádanou studenty?

Plánujete ještě další akce?
Ano, již nyní běží informační událost na Facebooku s názvem Za lepší Cheb, kterou jsme vytvořili pro komunikaci spoluobčanů mezi sebou, a která vyústí v období konání voleb. Plánujeme stále aktivně informovat o dění na radnici a pokud to bude potřeba, svoláme další podobnou akci.

Adame. Otázka na závěr: jaké máte cíle do budoucna?
Naším cílem je především podpora lidí, kteří chtějí pracovat pro Cheb, nejen pro svůj osobní zisk. Podpora otevřené a transparentní radnice a v neposlední řadě férového jednání. Nemyslím si, že by se do konce volebního období na radnici něco změnilo, nicméně pevně věřím, že si lidé uvědomují sílu každého hlasu a ukážou svůj názor u voleb.
Zároveň bych chtěl poděkovat všem zúčastněným řečníkům, lidem, kteří se nebáli vyvěsit plakát do svých prodejen a konečně všem, kteří nás přišli v mrazivém počasí na náměstí podpořit.