Dálnice D6? Do roku 2026 určitě hotová nebude, řekl Ťok

Karlovy Vary – Během návštěvy vlády v demisi Karlovarského kraje došlo i na dotazy ohledně výstavby dálnice D6, která měla být hotová již před lety.

Karlovarský kraj patří co do spojení k nejhorším regionům v zemi. Pokud například chcete jet vlakem do Karlových Varů z Prahy, musíte buď přes sever Čech nebo přes Plzeň. Napřímo fungují vlastně z Karlových Varů do hlavního města pouze autobusy.

Karlovarský kraj se přitom v posledních letech snaží o co nejrychlejší dostavbu dálnice. Podle zástupců kraje je nedostavěná dálnice brzdou v rozvoji kraje.

Ministr v demisi Dan Ťok si myslí, že dálnice dřív jak v roce 2026 nebude. „Musíte si uvědomit, že s tou dálnicí dlouho nikdo nic nedělal. My jsme zahájili v minulém roce a na začátku tohoto roku tři úseky dálnice, které se reálně staví, ale to opravdu nejde ze dne na den. Já si dokonce myslím, že rok 2026 je rokem, který je napjatým. Jestli to stihneme, já budu velmi rád,“ řekl Ťok pro ČTK. Stavba dálnice D6 podle něj u předchozích vlád neměla prioritu.

Dohromady se čeká na zhruba 63 kilometrů. „V současné době jsme požádali o vydání stanoviska EIA ve Středočeském kraji, v Ústeckém kraji budeme žádat do měsíce. Ve zbývající části v Karlovarském kraji, kde se dotýkáme evropsky významné lokality, musíme znovu projít zjišťovacím řízením. Kromě úseku Žalmanov-Olšová Vrata mají všechny stavby územní rozhodnutí,“ popsal generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. Výstavba všech úseků by přitom měla začít nejpozději do tří let.

ŘSD započalo koncem loňského roku výstavbu úseků mezi Novým Strašecím, Řevničovem a obchvatem Řevničova na Rakovnicku. Letos na začátku roku začala stavba obchvatu Lubence. Hotový bude do roku 2021.

Zdroj: ČTK, foto: ilustrační