Dnes se otevírají volební místnosti, volit budeme mezi Drahošem a Zemanem

Karlovarský kraj, Česká republika – Dnes se ve 14 hodin otevřou znovu volební místnosti. Budeme rozhodovat mezi zvolením profesora Jiřího Drahoše a stávajícím a obhajujícím prezidentem Milošem Zemanem.

Volební místnosti se otevřou ve 14 hodin a budou se nacházet na stejných místech, jako tomu bylo v prvním kole před čtrnácti dny. Jedinou změnou je, že volební lístky jste nenašli ve vašich schránkách, ale dostanete je v místech určených k volbě.

Rozhodovat se bude mezi dvěma kandidáty a sice Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem. Zachováváme neutralitu a ctíme zákon a proto nebudeme rozepisovat ať už pozitivní nebo negativní vlastnosti každého z kandidátů. Proto vkládáme pouze profily obou osobností, které jsme zveřejnili již před prvním kolem (odkaz zde).

Miloš Zeman (obhajující prezident) – Miloš Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně. Jeho otec byl poštovní úředník, matka učitelkou. Vystudoval národohospodářské plánování na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po sametové revoluci se stal poslancem, v roce 1993 předsedou ČSSD. Mezi lety 1998 až 2002 byl předsedou vlády. Po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2003 se stáhl z politiky, do které se vrátil až při kampani k prezidentským volbám v roce 2013. Poslední dobou se objevují spekulace o jeho zhoršeném stavu, který však vyvrátili jeho lékaři na nedávné tiskové konferenci. Mezi kontroverzní témata patří názor Miloše Zemana, že Krym už fakticky nepatří Ukrajině, ale je anektován Ruskem a není z této situace prozatím východisko. V otázkách Eura a migrace z Blízkého východu a Afriky se Miloš Zeman projevil za svoje působení několikrát a to většinou negativně.

Jiří Drahoš – Drahoš získal pro svojí kandidaturu podpisy od 142 tisíc lidí. Narodil se v Jablunkově 20. února 1949. Drahoš vystudoval fyzikální chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Nebyl členem KSČ, do roku 1989 tak působil jako řadový vědec. V roce 2003 se stal profesorem a mezi lety 2009 až 2017 byl předsedou Akademie věd ČR. S manželkou Evou má dvě dcery. Mezi kontroverzní odpovědi u Jiřího Drahoše řadíme jednoznačně tu, kdy nedokázal odpovědět jasně na otázku, jesli patří mezi podporovatele Miroslava Kalouska nebo nedokázal jasně odpovědět v otázce přijetí Eura (zdali je pro či ne) a v otázce migrace, zdali je pro přijímání.

Věříme, že každý z vás využije svoje právo na volbu a k volbám dorazí. Volební účast je totiž to, co podle odborníků rozhodne o nové hlavě státu. Pokud bude nízká volební účast, nahrává pravděpodobně tato situace stávajícímu prezidentovi. Pokud bude volební účast netradičně vysoká, má větší šance jeho protivník.