Foto: Včerejší zásah u cisterny komplikoval velký mráz

Loket nad Ohří – O havárii cisterny převážející naftu mezi Loktem a Novým Sedlem jsme vás informovali jako první v tomto článku. Dnes přinášíme slíbené kompletní popis zásahu přímo od hasičů.

Automobilová cisterna převážela devatenáct tisíc litrů motorové nafty. „Automobilová cisterna převážející 19 000 litrů motorové nafty se převrátila na bok při jízdě po silnici z Lokte směrem na Královské Poříčí. Cisterna zůstala ležet na boku mimo komunikaci, při pádu se poškodila část pláště a masivně tak začala unikat nebezpečná látka. O lehce zraněného řidiče se postarala záchranná služba, přivolaní hasiči provizorním způsobem ucpali místo úniku z cisterny, s použitím sorbčních prostředků bránili dalšímu šíření nafty,“ uvedli k havárii hasiči.

Cesta na Královské Poříčí byla uzavřená z důvodu potřeby velkého množství techniky. „Kvůli potřebně velkého počtu techniky na místě zásahu bylo nutné zcela uzavřít komunikaci. Po konzultacích s odborníky na přepravu nebezpečných látek na silnici bylo stanoveno, že není způsob, jak přečerpat zbylých zhruba 15 000 litrů nafty z převrácené cisterny, která ležela na boku na výpustných ventilech. Velitel zásahu proto rozhodl, že s použitím speciálního zařízení Cobra vyříznou hasiči vodním proudem otvory do boku převrácené cisterny a těmito otvory pak provedou přečerpání do přistavené náhradní cisterny,“ doplnili zasahující hasiči.

Zásah přitom komplikoval velký mráz. „Při řezání komplikoval zásah velmi silný mráz, především pohyb na zamrzlém boku cisterny byl velmi nebezpečný. Samotné přečerpání pak hasiči provedli speciálními čerpadly na nebezpečné látky, poté mohl jeřáb převrátit cisternu zpět na kola a odtahová služba havarované auto odtáhla,“ dodal na závěr mluvčí hasičů.

Po celou dobu zásahu hasiči celé místo zajistili proti dalšímu úniku látky nebo proti případnému zahoření. Zásah začal po jedenácté hodině a skončil po více než osmi hodinách.

Zdroj a foto: HZS Karlovarského kraje