Karlovarský festival sehnal peníze, pomohou Křetinský a Sokolovská

Karlovy Vary – Po výpadku hlavního sponzora karlovarského filmového festivalu, skupiny ČEZ, musel Jiří Bartoška shánět finance na provoz a uskutečnění jinde. Vypadá to, že festival minimálně letos bude finančně zajištěný, pomohou mu totiž Daniel Křetinský svými firmami Mall.cz a EP Industries a Sokolovská uhelná.

Zprávu přinesl server ihned.cz. I tak ale na potvrzení zprávy ze strany sponzorů nepřišlo a tiskový mluvčí odkázal na blížící se tiskovou konferenci festivalu. ČEZ o přerušení dlouhodobé spolupráce informoval v polovině března. Obhajoval ukončení spolupráce svými hospodářskými výsledky (zisk polostátní společnosti byl v roce 2016 19,6 mld. Kč, pozn. red.).

Zajímavostí je, že e-shop Mall.cz festival již sponzoruje, ale svojí podporu letos významně navýší. Nováčkem v oblasti sponzoringu festivalu je EP Industries.

Pomůže Sokolovská uhelná
Festivalu se odhodlala pomoci sponzorstvím i regionální společnost vysokého významu a sice Sokolovská uhelná. „My to vysloveně vnímáme jako jednorázovou pomoc v letošním roce vzhledem k tomu, že nemají dost času na to, aby dali dohromady peníze, které vypadly,“ řekl pro server idnes.cz spolumajitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Těžební společnost pomůže festivalu částkou dvaceti milionů.

Rozpočet festivalu šplhá téměř ke 135 milionům korun. Příspěvky od ministerstva kultury, města Karlovy Vary nebo Karlovarského kraje pokryjí zhruba třetinu rozpočtu. Karlovarský festival (společnost Film servis festival Karlovy Vary, kde je členem představenstva i Jiří Bartoška) vykázal loni zisk téměř 22,4 milionu korun. Tržby se pohybovaly u 122 milionů.

Filmový festival čeká na zahájení k 29. červenci a potvrá do 7. červernce. Podle organizátorů není nijak ohrožen.

Zdroj: ihned.cz, idnes.cz; foto: ilustrační, kviff.com