O předčasně narozená miminka se postará deset moderních inkubátorů

Karlovy Vary – Do Perinatologického centra druhého typu v karlovarské nemocnici dorazilo deset nových moderních inkubátorů. Určeny jsou pro miminka, která se narodí předčasně a to již od 31. týdně. Přitom jenom v Karlových Varech je to téměř čtvrt tisíce dětí ročně.

Nové moderní inkubátory jsou méně hlučnější a jsou zkombinovány o moderní výhřevné lůžko. Zároveň mají zabudovanou váhu a externí zdroje energie. Pro předčasně narozené novorozence to znamená více klidu, protože zdravotníci nemusejí miminka často zbytečně rušit a manipulovat s nimi.

Pro předčasně narozené novorozence v regionu slouží také speciální sanitka s inkubátorem. Je určená pro převoz miminek do centra v Praze a je v pohotovosti 24 hodin denně. Do budoucna se počítá také s inkubátorem pro leteckou přepravu vrtulníkem.

Kraj chce porodnici rekonstruovat
Radní Karlovarského kraje budou znovu vyhlašovat výběrové řízení na rekonstrukci porodnice v rámci karlovarské nemocnice. Do prvního se totiž přihlásil pouze jeden subjekt s nabídkou, která ještě k tomu překročila stanovené maximum pro rozpočet očekávaný ze strany kraje. „Nyní bude kraj znovu vypisovat výběrové řízení s limitem 75 milionů korun, doufám, že se nám podaří vše dotáhnout do konce,“ uvedl pro Krajské listy Jan Bureš.

Inkubátory byly pořízeny z dotace Integrovaného regionálního operačního programu a stály 9 milionů korun včetně daně. Nové inkubátory splňují maximální standard pro intenzivní péči.

Foto: ilustrační