Pas na rychlo? Připravte si čtyři tisíce

Sokolov – Varování před začátkem cestovní a turistické sezóny vydal městský úřad v Sokolově. Včasné podání žádosti o nové doklady vás může zachránit před frontami a zaručí vám, že na dovolenou s platným dokladem totožnosti opravdu odjedete.

Vydání cestovního pasu přitom trvá až třicet dnů a občan si za vydání zaplatí 600 korun. Pokud potřebuje pas rychleji, je tu možnost vystavení do šesti pracovních dnů, ale už stojí čtyři tisíce korun, u dětí mladších patnácti let pak dva tisíce.

Některé státy mimo EU vyžadují alespoň půlroční platnost pasu
V zemích mimo Evropskou unii mohou celníci vyžadovat při vstupu, aby minimální doba platnosti cestovního pasu byla alespoň šest měsíců ode dne vstupu nebo vycestování z území cizího státu. Tuto informaci lze ověřit na velvyslanectví daného státu. Na velvyslanectví lze také ověřit, zdali je potřeba ke vstupu na území vybraného státu vízum.

K cestám po Evropské unii pak není potřeba cestovního pasu, ale pouze občanský průkaz (platí pro občany unie). Kromě států unie ale můžete na občanku zavítat například i do Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, Islandu, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Makedonie, Moldavie nebo Srbska.

Děti mladších patnácti let pak nepotřebují k cestování po Evropské unii cestovní pas, ale postačí občanský průkaz, který se v porovnání s běžným občanským průkazem mění častěji.

Zdroj: MěÚ Sokolov, foto: ilustrační