Rozhovor: Pes není dobrým dárkem pod stromeček

Snad každé dítě si přálo pod stromečkem najít pejska nebo jiného domácího mazlíčka a rodiče v dosti případech těmto přáním podlehnou a do rodiny přivedou nového člena rodiny. Dost pejsků a koček, které pod stromeček přinesl Ježíšek, končí následně v útulcích.

Důvody jsou prosté. Prvotní nadšení z nového mazlíčka pod stromeček vyprchá s první povinností se o pejska postarat a v ten moment již není vítaným dárkem, ale také to není zboží, které se může vrátit prodejci jako oblečení. Pejsci tak nejčastěji končí v útulcích nebo na ulici. Proto jsme si pro vás připravili rozhovor s Markétou Kravařík Hauzrovou, která má za úkol shánět nové domovy pro odložené psy. Markéta má na starosti chodovskou záchytnou stanici.

Markéto,  jak se člověk dostane k tak náročné práci, jakou děláte? 
Pejskové mě doprovází životem od narození, čemuž pomohlo i to, že jsem holka z vesnice. Prvního vlastního psa jsem dostala ke svým 13 narozeninám – německého ovčáka Jessiku. Dostala jsem ji s podmínkou, jelikož rodiče nesouhlasili, že se o ní budu starat pouze já sama a že s ní pravidelně budu chodit na cvičák, jinak jí najdou jiný domov. Zde nastal zlom. Potkávala jsem nové lidi, sbírala nové zkušenosti, pomáhala ostatním lidem s výcvikem jejich psů, s hlídáním, až to došlo tak daleko, že se mi naskytla příležitost starat se o pejsky v záchytné stanici pro město Chodov. Koníček se mi tedy stal i prací.

Zkusíte čtenářům nastínit, co vlastně vaše práce obnáší? Jde čistě o vaší iniciativu?
Já jsem zodpovědná především za péči o pejsky v záchytném místě a následně i za nalezení jejich nového domova a umístění do nové rodiny, případně navrácení zpět původním majitelům. Zřizovatelem a provozovatelem Záchytného zařízení je Město Chodov. Kromě toho se ve svém čase věnuji vlastní smečce šesti pejsků, ve které jsou čtyři nechtění, odložení pejskové – těch jsem se s mužem ujala. Pomáhám ale lidem i se socializací a základním výcvikem jejich čtyřnohých mazlíčků.

Kolik je momentálně pejsků ve vašem záchytném zařízení? 
Aktuálně nemáme v záchytném místě žádného umístěného pejska. Povedlo se opět všechny umístit do nového domova či vrátit zpět majiteli. Ale zítra nebo za pár hodin může být vše úplně jinak…

Blíží se Vánoce. Je takový domácí mazlíček šťastně zvoleným dárkem pod stromeček? 
Nemyslím si, že pes či jakékoliv jiné zvíře je dobrý dárek pod stromeček! Pokud to ovšem rodiče nemají vše dobře promyšlené a počítají s tím, jaká je to zodpovědnost. Nejedná se totiž o dárek na pár dní, než přestane děti bavit… Pes tu s námi žije několik let a samo zvíře se o sebe nepostará. Potřebuje péči – krmení, napájení, venčení, veterinu a hlavně výchovu. Štěňátko se musí naučit chodit čůrat ven, nekousat doma nábytek, být doma sama. Pokud se mu člověk nevěnuje a nastanou tzv. komplikace, nejlepším řešením pro lidi je většinou ho vyhodit ven na ulici, někde ho přivázat nebo odvézt do útulku apod.

Pokud si tak rodiče stejně řeknou a zvířátko se rozhodnou pořídit, podle čeho vybírat?
Musí pamatovat na to, že takový pes s námi žije 10-15 let, že pes není hračka a opravdu je férové se o zvířátko celou dobu jeho života postarat a ne při nějaké komplikaci – stáří, nemoci, neposlušnosti, ho opustit…mít promyšlené i to, až třeba dítě odejde na školu, případně nastane nutnost stěhování, změna práce, narození dalšího dítěte (časté důvody, proč se pejska lidé zbavují). A pak také samozřejmě promyslet, co pejskovi mohou nabídnout, jaké podmínky (barák se zahradou, panelák, jsme aktivní rodina či nikoli, zda již nějaké zkušenosti se psy jsou nebo naopak) a podle toho tedy pořídit plemeno. Malého/velkého, chlupatý/krátkosrstý, pejsek/fenka, s průkazem původu či bez. Možností je opravdu mnoho.

Jak správně posoudit, jestli jsou děti zralé na domácího mazlíčka?
To je podle mého těžká otázka toto určit nějakým věkem. Pes není hračka a každý rodič zná své dítě nejlépe a musí vědět sám, zda je natolik zodpovědný, aby se dokázal o pejska postarat, umět se k němu chovat a věnovat se mu a počítat s tím, že rodiče se budou muset starat v první řadě a na vše dohlížet.

Mají jít lidé po psech s původem nebo je dobrou volbou právě útulek?
Pes z útulku či s průkazem původu. Tady záleží na tom, co máme s pejskem v plánu. Pokud si přejeme jen společníka na procházky a výlety, prostě parťáka, myslím si, že útulek není vůbec špatná volba. Zachráníte jeden život opuštěného pejska, kterého se někdo zbavil a někdy opravdu tato volba je k nezaplacení, vděčny pes. Pokud máme ovšem plány jako jsou výstavy, zkoušky, určitý sport, je lepší se poohlédnout po určitém plemeni vhodném pro naše plány a kontaktovat chovatelskou stanici a poradit se.

Kolik evidujete každý rok po vánocích psů a koček, které někdo odložil?
Na toto také těžko zodpovědět, do záchytného místa v Chodově se dostanou pouze pejskové z Chodova, Vintířova a Staré Chodovské a každý rok je z jara, tedy po vánocích či po velkých letních prázdninách jiný nárůst psů, ale vždy je vyšší, než v jiném období celého roku. Kočky v našem záchytném místě nepřijímáme, pouze ve výjimečných případech, kdy se najde případně zraněná, tak je jí poskytnuta veterinární péče a následné umístění.

Jak se vám daří pejsky umisťovat do nových rodin a domovů?
Za dobu, co se věnuji této činnosti, sem vždy všem pejskům nový domov našla. Některý pejsek čeká na svůj nový domov déle, některý méně. Mé heslo zní „každý má svého páníčka, jen se musí vzájemně najít!“ Pejsky mám po celé republice, dokonce i na Slovensku a v Německu. Od nových majitelů dostávám ve většině případů informace a fotografie, jak se pejsek má. S pejsky, kteří jsou umístěni v našem okolí, se často i setkávám. Jsem až unešená z toho, kolik lidí rádo pomůže opuštěnému, odloženému pejskovi.

Markéto, děkujeme vám za rozhovor a uzavřeme ho otázkou, jak lidé mohou vašemu útulku pomoci?
Přispět pejskům do záchytného místa mohou lidé jak krmením, pamlsky, finančně, hračky, vodítky, deky, hračky, ale také je veliká pomoc, přijít za námi do záchytného místa se s pejsky pomazlit, anebo i je vzít na vycházku a v nejlepším případě jim poskytnout nový domov. Vše se dá domluvit vždy se mnou na tel. čísle +420 602 221 090.