Sokolovští kriminalisté dopadli zlodějku aut

Sokolov – Našla si inzerované vozidlo, přesvědčila prodávajícího o sepsání kupní smlouvy bez předání hotovosti a potom se už s autem ani s penězi neukázala. Takto si počínala údajná zlodějka a podvodnice ze Sokolova. Policie proto radí, aby lidé při prodeji auta byli opatrní. Dotázali jsme se také bazaristů, jestli jsou podobné případy obvyklé.

Příběh začal v sokolově 29. března. Tady zcizila žena vozidlo pod záminkou zkušební jízdy. Vozidlo našli o pár dní později strážníci v Chodově. „Nejprve si měla dne 29. března v odpoledních hodinách v Novém Sedle zapůjčit osobní vozidlo značky Renault za účelem zkušební jízdy a následné koupi vozidla od majitelky. Téhož dne měla přinést požadovanou finanční hotovost. S vozidlem odjela, kupní cenu neuhradila a ani vozidlo nevrátila. O dva dny později bylo vozidlo nalezeno zaparkované v Chodově, kde bránilo vjezdu do garáže, v důsledku čehož bylo odtaženo strážníky Městské policie a poté bylo vrácené poškozené majitelce. Za dobu neoprávněného užívání navíc vozidlo poškodila,“ uvedla k prvnímu případu policejní krajská mluvčí.

Jako další vozidlo si žena vybrala neuzamčené zaparkované. „Dne 31. března v Chodově měla vniknout do neuzamčeného zaparkovaného osobního vozidla značky Volkswagen a odjet do Karlových Varů. Ve vozidle nalezla pánskou peněženku s osobními doklady a platební kartou. Právě z nalezené platební karty měla později provést několik plateb v obchodním domě,“ dodala Kateřina Krejčí.

V dalších případech dokonce čekala na výměnu při zkušební jízdě s prodávajícím. Počkala až si vystoupí a odjela. „V dalších dvou případech si na základě inzerátů sjednala schůzky za účelem zakoupení osobních vozidel značky Renault a Škoda. Vždy u sebe neměla hotovost a pod různými záminkami přesvědčila poškozené k uzavření kupní smlouvy s tím, že jim peníze dá později. V prvním případě s vozidlem odjela a měla téhož dne přijet na domluvenou schůzku, při které mělo dojít k úhradě kupní ceny. S vozidlem se však nedostavila, nezvedala telefon a později ho měla již nedostupný. Ve druhém případě si po sepsání smlouvy chtěla vozidlo vyzkoušet. Jela se s ním projet a pod záminkou výměny řidičů, využila toho, že žena vystoupila a s vozidlem rychle odjela,“ potvrdila mluvčí.

Tímto jednáním způsobila škodu ve výši okolo 120 tisíc korun. Vyšetřovatel proto podal státnímu zástupci návrh k vydání obviněné ženy do vazby. Pokud se obviněné prokáže vina, hrozí jí vězení až na dva roky.

Zeptali jsme se i prodejce ojetých vozidel, který si ovšem nepřál být jmenován, zdali je tato praxe běžná. „Když prodáváme vozidlo, vždy ho vydáváme až po uhrazení kompletní částky za cenu auta. V minulosti se nám totiž případ, kdy „kupující“ auto ukradl při zkušební jízdě, stal. My se chráníme při půjčení auta vyjmutím klíčů ze zapalování a po patnácti letech prodeje už dokážeme s kolegy odhadnout, komu radši auto nepůjčit. Většinou se jedná o známé firmy a scénář stejný. Vyberou si jakékoli auto, nemají peníze, chtějí financování bez akontace a neřeší cenu vozidla. U těchto indícií už víme, že prodej nemusí být standardní a vidíme v tom určitou výstrahu,“ uvedl prodejce z jednoho karlovarských autobazarů.

Jestli prodáváte vozidlo, buďte obezřetní. Žena nemusela být jediná, kdo si podobné počínání vyzkouší a chraňte se složením hotovosti ještě předtím, než si vozidlo kupující přebere.

Foto: ilustrační, zdroj: PČR