Stát chce po BMW záruky, že místa budou pro místní

Sokolov – Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes při návštěvě Karlovarského kraje zdůraznil, že dá přednost daňové pobídce, než přímé státní investici. Zároveň avizoval, že po mnichovské automobilce bude chtít záruky, že vytvoří pracovní pozice pro místní, tedy obyvatele z Karlovarského kraje.

Stát by měl podle Babiše zvažovat, do jakých investičních pobídek se zapojí. „Náš stát by měl velice pečlivě posuzovat pobídky a takové projekty podpořit, protože nemáme lidi, máme nejnižší nezaměstnanost a nadnárodní firmy si mohou dovolit zaměstnance daleko lépe zaplatit než naše firmy,“ řekl na návštěvě Karlovarského kraje Babiš. „Osobně preferuji daňovou pobídku před cash dopředu. Ale je to věc vyjednávání CzechInvestu,“ doplnil.

Kraj si všeobecně slibuje od vybudování vývojového centra a polygonu možnost profesní realizace pro místní obyvatele s vyšším vzděláním, kteří se běžně za prací stěhují v nemalém počtu do jiných krajů. BMW chce do vývojového centra investovat zhruba 250 milionů eur, to znamená téměř sedm a půl miliardy korun.

Nutno zmínit, že vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) v  půlce března pozastavila jednání o strategické spolupráci. Minimálně do doby, dokud si místo neprohlédne a neprojedná detaily případné investiční pobídky.

Zdroj: ČTK, foto: ilustrační