V Chodově hlásí rekordně nízkou nezaměstnanost, mzdy pořád rostou

Chodov – Nezaměstnanost ve městě Chodov na Sokolovsku klesla na doposud nejnižší číslo v hostorii města. Město se tak společně s dalšími regiony veze na příznivé ekonomice a zvyšující se životní úrovni. Dobrou zprávou je, že rostou stále mzdy a to i v našem kraji.

Zatímco v roce 2016 byla nezaměstnanost ve městě 8,8% a v září 2014 dokonce přesáhla 10%, tak letos je to pouze 5,7%. Jde v tomto městě na západě Čech o rekordní číslo a v meziročním srovnání se jedná o pokles o 2,2 procenta.

V přepočtu na konkértní čísla to znamená, že bez práce je aktuálně 517 Chodováků, loni jich bylo téměř jeden tisíc. I tak se ale Chodov drží nad celorepublikovým průměrem, který je momentálně na 3,7%, vybraně pro kraj Karlovarský pak ještě nižší a sice 3,5%.

Životní úroveň Čechů dlouhodobě roste. Může za to jak silná koruna, tak i zvyšující se příjmy jedinců a domácností. Tyhle tlaky spolu s rekordně nízkou nezaměstnaností působí i na zvyšující se průměrnou mzdu. Jen za loňský rok vzrostla mzda meziročně o téměř osm procent napříč obory, v číslech dělalo průměrné ohodnocení v soukromém sektoru ve čtvrtém čtvrtletí 31.646 korun, což je o 2337 korun více, než ve stejném období v roce 2016.

Pro Karlovarský kraj jsou čísla o něco méně příznívější, ale i tak nejsou úplně špatná. Ve 4. čtvrtletí loňského roku činila průměrná mzda 27.810 korun, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku růst o 9,3 procenta. Meziročně vychází průměrná mzda v kraji na 25.583 korun, což značí celkový růst o 8,5 procenta.

Na růst mezd v kraji má vliv ale i velká pracovní turistika, kdy se lidé z Karlovarského kraje vydávají za prací za hranice do Německa. Tamní fabriky nejsou ve velké vzdálenosti a lidé si za hranicemi za podobnou, ne-li téměř stejnou práci vydělají více peněz. Odliv takovýchto pracovníků a dělníků pak nutí firmy v kraji sahat po pracovníkách ze zahraničí, například z Rumunska nebo Ukrajiny.

Foto: ilustrační, použitý zdroj: město Chodov