V Karlovarském kraji se lávky a mosty kontrolují pravidelně

Téměř každý zaznamenal v minulých dnech případ z Prahy, kdy se v Tróji zřítila lávka přes Vltavu, vybudovaná ze začátku 90. let. Při nehodě se zranili čtyři lidé, z toho dva těžce. Ve středu 13. prosince Karlovarský kraj přišel se zprávou, ve které informuje o stavu a kontrolách mostů v jeho režii.

Karlovarský kraj má ve své správě 472 mostů a propustků na silnicích nižších tříd a na Cyklostezce Ohře. Jen letos bylo vynaloženo přes 6 milionů korun na opravu téměř dvaceti mostů.

I v Karlovarském kraji se najdou mosty na hranici životnosti, ale jsou monitorovány a opravy jsou na nich prioritní. „Mosty, které se nacházejí v tom nejhorším stavu, jsou zařazeny v plánu oprav. Pokud nastane případ, že se během roku zhorší stav jiného mostu, necháme provést opravu přednostně. I pro příští rok plánujeme další opravy, budou se týkat jedenácti mostů a vyčlenili jsme na ně 11 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmanky Martin Hurajčík pro Karlovarské listy.

Na sedmistupňové škále, kdy nejvyšší číslo na stupnici značí ten nejhorší stav, je v havarijním stavu a tedy klasifikován nejhorším hodnocením – sedmičkou, jeden most v regionu. Jedná se o uzavřenou lávku, kterou převzal kraj od obce Odrava v listopadu tohoto roku. Nachází se na cyklostezce v Mostově a momentálně je uzavřená.  „Na lávce jsme už zahájili opravy, abychom ji zprovoznili pro cyklisty na jaře 2018. V plánu do budoucna je tuto lávku nahradit novou konstrukcí, na kterou již máme vydané platné stavební povolení,“ dodal Martin Hurajčík.

Třídou šest je označeno momentálně v kraji pět mostů. Ty se do zahájení oprav monitorují s větší intenzitou. Ve třídě pět je na třicet mostů a zbytek, tedy čtyřista třicet pět jsou v kategoriích jedna až čtyři.

Zdroj: Kar. kraj, foto: ilustrační – internet